Pierwszym Europejczykiem, który poznał wartość azteckiej czekolady był Fernando Cortez – hiszpański konkwistador, znany przede wszystkim jako zdobywca Meksyku. To dzięki niemu kakao trafiło do Europy i podbiło serca europejczyków.
Samo odkrycie ziaren kakaowca przypisuje się jednak Krzystofowi Kolumbowi, który jako pierwszy przywiózł do Hiszpanii kilka ziaren kakaowca, lecz nie wiedział jak można je wykorzystać. Cortez, pijąc podczas swoich wypraw boski napój przygotowany z tłuczonych ziaren kakaowca, cynamonu, wanilii oraz chilli, od razu zrozumiał jak wielką wartość ono posiada. Podszywając się za boga Quetzalcoatla - króla Tolteków, dotarł do serca azteckiego imperium, gdzie ofiarowano mu mnóstwo darów, w tym także plantację kakaowców.
W ten sposób, dzięki Cortezowi, czekolada znalazła się na stołach hiszpańskiej arystokracji. W 1580 roku powstała w Hiszpanii pierwsza wytwórnia czekolady. Przez ponad sto lat sztuka przyrządzania czekolady pozostała tajemnicą hiszpańskich mnichów. Na szczęście mnisi nie dochowali tajemnicy i ostatecznie czekolada powszechnie trafiła na europejskie stoły.